Катраничка гробница

древномакедонска гробница кај селото Катраница, Кајларско, Егејска Македонија

Катраничка гробница, полн назив: Катраничка македонска гробница (грчки: Μακεδονικός Τάφος στους Πύργους Κοζάνης) — древномакедонска гробница од последната четвртина на IV век п.н.е. недалеку од Катраница (Пирги) во Кајларско, Егејска Македонија.[1][2][3][4]

Катраничка македонска гробница
Μακεδονικός Τάφος στους Πύργους Κοζάνης
Pirgi Katranitsa Macedonian Tomb.jpg
Влезот на гробницата
МестоКатраница, Кајларско
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°40′00″ N; 21°50′10″ E / 40.6666° N; 21.8361° E / 40.6666; 21.8361Координати: 40°40′00″ N; 21°50′10″ E / 40.6666° N; 21.8361° E / 40.6666; 21.8361
Видгробница
Историја
Раздобјемакедонско

Откриена е во 1983, а ископана во 1992 г.[3] Изградена е во подножјето на планината Каракамен, на јужниот излез од селото Катраница, веднаш крај патот за Воден.[5] Нејзината положба ја потврдува претпоставката дека овдешните гробници се градени долж важни патни правци.[3]

Гробницата му припаѓа на типот големи засводени македонски гробници на видни семејства, војсководци и влијателни жени.[5] Ограбена е уште во стариот век, па затоа недостасуваат било какви украси. Има една одаја со големина од 2,83 на 2,55 м. Денес има проста фасада, покриена со белузлав малтер.[3] Заедно со соседната Војводинска гробница, оваа гробница е доказ за големото стратешко значења на оваа област во старовековната историја на Македонија.[6]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Φωτογραφίες από τους Πύργους Κοζάνης“. Το περιπλανόμενο τουατάρα. Посетено на 29 декември 2014.
  2. „ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΤΑΦΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΥΡΓΟΥΣ ΚΟΖΑΝΗΣ“. CallGreece.gr. Посетено на 29 декември 2014.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Μακεδονικός Τάφος στους Πύργους“. Δημοτικό Σχολείο Πύργων Κοζάνης. Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)
  4. „Οι Μακεδονικοί Τάφοι της Κοζάνης“ (PDF). Αρχαιολογικό Μουσείο Αιανής. Посетено на 2 јануари 2015.
  5. 5,0 5,1 „Διαδρομή 4. Απόδραση στα βουνά του βορρά. Κοζάνη – Πτολεμαΐδα – Πύργοι – Εμπόριο – Βλάστη“. Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης. Посетено на 29 декември 2014.
  6. „ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΤΑΦΟΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΚΟΖΑΝΗΣ“. Agro-Tour.net. Посетено на 29 декември 2014.