Катедрала Света Софија

Катедралата Света Софија (руски: Софи́йский собо́р) ) — црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија и спаѓа во склопот на Руската Православна црква. Нејзината градба траела од 1782 до 1788 година во времето на Екатерина II. Оваа црква е меѓу првите во Русија изградена во неовизантиска архитектура.[1].

Катедрала Света Софија
Софийский (Вознесенский) собор
Катедралата во 2008 година
Основни податоци
МестоРусија, Санкт Петербург,
Координати59°42′18.89″N 30°23′38.05″E / 59.7052472° СГШ; 30.3939028° ИГД / 59.7052472; 30.3939028
ПрипадностРуска православна црква
ЗемјаРусија
Осветен1788 (1989, 1999)
Духовно-организациски статускатедрала
Статусактивна
Архитект(и)Чарлс Камерун, Иван Старов;
Архитектонски типкатедрала
Поставен темел1782
Завршен1788
Насоченост на фасадатазапад
Сместивост5,000
Куполи5
Куликамен, гранит

Наводи

уреди
  1. Anthony Cross. By the Banks of the Neva. Cambridge University Press, 1996. ISBN 0-521-55293-1. Page 292.