Општина Касуитсуп (гренландски: Qaasuitsup Kommunia, „место на поларна темнина“) - поранешна општина во Гренланд. Општината била основана на 1 јануари 2009 година.[4] Според податоците од јануари 2013 година општината имала население од 17,498 жители.[3] Административен центар на општината е Илулисат. Општината на 1 јануари 2018 година била поделена на две нови, Аваната и Кекерталик.[5]

Општина Касуитсуп
Qaasuitsup Kommunia
општина
Општина Касуитсуп
Грб на Општина Касуитсуп
Местположба во Гренланд
Местположба во Гренланд
Координати (Qaasuitsup Commune): 76°00′N 57°00′W / 76.000° СГШ; 57.000° ЗГД / 76.000; -57.000Координати: 76°00′N 57°00′W / 76.000° СГШ; 57.000° ЗГД / 76.000; -57.000
Држава Данска
Сојузна држава Гренланд
ОпштинаQaasuitsup-coat-of-arms.svg Касуитсуп
Основана1 јануари 2009
СедиштеИлулисат
Управа[1]
 • ГрадоначалникОле Дорф
Површина[2]
 • Вкупна660.000 км2 (254.827 ми2)
Население (2013)[3]
 • Вкупно17.498
 • Густина0,027/км2 (70/ми2)
Часовен појасUTC-03, UTC-04
Пов. број+299
ISO 3166GL-QA
Мреж. местоqaasuitsup.gl

ИсторијаУреди

Општината била создадена на 1 јануари 2009 година и истата била составена од поранешните општини:

Населени местаУреди

НаводиУреди

  1. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на March 22, 2012. Посетено на May 28, 2011.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link) Qaasuitsup Kommunia (англиски)
  2. Statistics Greenland, Greenland in Figures 2010
  3. 3,0 3,1 Greenland in Figures 2013 (PDF). Статистика на Гренланд. ISBN 978-87-986787-7-9. ISSN 1602-5709. Посетено на 2 септември 2013.
  4. „Qaasuitsup Municipality“. Архивирано од изворникот на 2011-07-21. Посетено на 2017-01-22.
  5. „Nittartakkat nutaat: avannaata.gl kiisalu qeqertalik.gl“. Архивирано од изворникот на 2021-11-29. Посетено на 2018-01-07.

ПоврзаноУреди