Карл Уве Кнаусгор

Карл Уве Кнаусгор (6 декември 1968, Осло) — норвешки автор. Тој станал познат во светот по шесте автобиографски романи, насловени Мојата борба.[1]

Карл Уве Кнаусгор
Karl Ove Knausgård
Карл Уве Кнаусгор, 2011
Роден/а6 декември 1968(1968-12-06)(55 г.)
Осло, Норвешка
ЗанимањеАвтор, романописец
Националностнорвежанец
Апсолвент наУниверзитетот во Берген
ЖанрБелетристика
Сопруг/аTonje Aursland (1995-2004) Linda Boström Knausgård (-2016)

По завршувањето на серијата „Мојата борба“ во 2011 година, тој ја објавил и автобиографската серија со наслов „Квартет годишни времиња“, како и есеј за уметноста на Едвард Мунк. Добитник е на Наградата Браџ 2009, 2017 година Наградата во Ерусалим и 2019 година Нордиска награда на Шведската академија.

Животопис уреди

Роден во Осло, Кнаусгор израснал на Тромаја во Арендал и во Кристијансанд, а студирал уметност и книжевност на Универзитетот во Берген. Потоа работел на различни работни места, вклучително и предавање во средно училиште во северна Норвешка, продавање касети, работа во психијатриска болница

Книжевна кариера уреди

Деби уреди

Прво објавено дело на Кнаусгор бил романот Надвор од светот, за кој бил награден со Норвешката награда за литература на критичарите. Ова било првпат во историјата на наградата дебитантски роман да победи.

Неговиот втор роман, Време за се (2004), делумно прераскажува одредени делови од Библијата, како и историјата на ангелот на Земјата. Книгата освоила голем број награди и била номинирана за Наградата за литература на Нордискиот совет. Била номинирана и за Меѓународната награда за литература во Даблин.

Делата „Мојата борба“ уреди

Иако двете први книги на Кнаусгор биле добро прифатени, шесттомниот серијал автобиографски романи Мојата борба го направила Кнаусгор познато име во Норвешка. Објавени од 2009 до 2011 година со вкупно над 3.500 страници, книгите биле многу успешни и предизвикале многу контроверзии. Контроверзноста била предизвикана делумно затоа што норвешкиот наслов на книгата „Мин Камп“ е ист со норвешкиот наслов на „Мајн Кампф“ на Хитлер, а делумно и поради замерката дека Кнаусгор оди предалеку во разоткривањето на приватниот живот на неговите пријатели и семејството - вклучувајќи ги и неговиот татко, поранешната сопруга, вујко и баба. Книгите сепак добиле речиси универзално поволни критики, барем првите два тома. Во земја со пет милиони жители, серијата „Мин Камп“ е продадена во над 450.000 примероци[2].

Серијалот „Мојата борба“ е преведена на многу јазици.

Подоцнежни дела уреди

Кнаусгор бил консултант на новиот норвешки превод на Библијата. Во 2013 година, тој објавил збирка есеи, Америка на душите: Текстови 1996-2013, а од септември 2013 година го адаптира својот роман „Надвор од светот“ во сценарио.

Помеѓу 2015 и 2016 година, Кнаусгор го објавил својот квартет „Сезони“, серијал од четири книги со наслов „Есен“, „Зима“, „Пролет“ и „Лето“. Овие книги се исто така автобиографски по природа, составени од извадоци од дневници, писма и други лични материјали.

Кнаусгор има напишано и дела посветени на визуелните уметности. Тој е соавтор на „Анселм Кифер: Транзиција од студено во топло“, книга во 2018 година за германскиот уметник Анселм Кифер со Џејмс Лоренс. Во 2019 година, Кнаусгор објавил монографија за норвешкиот уметник Едвард Мунк, а неговото интервју за Мунк, исто така, се појавило на изложбениот каталог на Британскиот музеј од 2019 година, „Едвард Мунк: Љубов и ангажман“, од кустосот Џулија Бартрум.

Збирката есеи на Кнаусгор, „Во земјата на киклопите“ (2018).

Во септември 2020 година, романот на Кнаусгор „Моргенстјерн“ („Утринската ѕвезда“) бил објавен во Норвешка. Дански и шведски преводи биле објавени неколку месеци подоцна на големо признание од критичарите, однапред продадено на петнаесет земји.

Во 2021 година, романот на Кнаусгор „Волците од шумата на вечноста“ бил објавен во Норвешка[3].

Критичарски одгласи уреди

По објавувањето на „Мојата борба“, Кнаусгор бил опишан како „една од најголемите книжевни сензации на 21 век“.

Некои го сметаат за најголемиот норвешки писател од драматургот по Хенрик Ибзен. Неговиот стил богат со детални описи е спореден со Марсел Пруст и неговиот роман „Во потрага по изгубеното време“.

Романот на Кнаусгор од 2020 година „Утринската ѕвезда“ доживеал огромен успех кај критиката во Скандинавија.

Личен живот уреди

Кнаусгор во моментов е во брак со својата трета сопруга, Михал Шавит. Шавит е издавачка директорка на Џонатан Кејп во Лондон, а претходно работела како уреднички директор на Харвил Секер, каде што ги уредувала и објавувала романите на Кнаусгор.

Кнаусгор живеел во Остерлен, Шведска, со неговата сопруга, писателката Линда Бостром Кнаусгор и нивните четири деца до ноември 2016 година кога тој и неговата сопруга се разделиле. Сега живее помеѓу Лондон и Шведска[4]..

Библиографија уреди

Награди и номинации уреди

Номинации уреди

Награди уреди

Наводи уреди

  1. Karl Ove Knausgård
  2. Karl Ove Knausgård
  3. „Karl Ove Knausgård“. Архивирано од изворникот на 2022-03-29. Посетено на 2022-03-27.
  4. Karl Ove Knausgård

Надворешни врскиs уреди

Осврти уреди