Карло Галети

велосипедист

Карло Галети (италијански: Carlo Galetti; 26 август 18822 април 1949) — италијански професионален друмски велосипедист.

Карло Галети
Лични податоци
Цело имеКарло Галети
Прекар„Верверичка на каналите“ (Il Scoiattolo dei Navigli), „Човечка штоперица“[1]
Роден26 август 1882(1882-08-26)
Корзико,  Италија
Починал2 април 1949(1949-04-02) (возр. 66)
Милано,  Италија
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1910, 1911, 1912)

Освоил три последователни победи во 1910, 1911 и 1912 година на Џиро д’Италија, последната како дел од екипата Атала заедно со Џовани Микелето и Еберардо Павези.[2]

Починал во Милано во 1949 година.

НаводиУреди

  1. Кларк, Стјуарт (5 ноември 2015). „13 of the strangest nicknames in cycling“. Cycling Weekly. Посетено на 11 мај 2016.
  2. „Carlo Galetti“. Cycling Archives. Посетено на 1 јуни 2014.

Надворешни врскиУреди