Отвори го главното мени

Карлов (Мекленбург)

Карлов (германски: Carlow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Карлов
Грб на Карлов
Карлов (Мекленбург) is located in Германија
Карлов (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Рена
Градоначалник Карл-Хајнц Олроге
Основни податоци
Површина 31,30 км2
Надм. височина 36 м
Население 1.231 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19217
Повик. бр. 038873
Местоположба на Карлов во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°46′N 10°55′E / 53.767° СГШ; 10.917° ИГД / 53.767; 10.917Координати: 53°46′N 10°55′E / 53.767° СГШ; 10.917° ИГД / 53.767; 10.917

НаводиУреди

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)