Караѓорѓевиќи

(Пренасочено од Караѓорѓевиќи од Србија)

Караѓорѓевиќ се српска кралска династија која владеела со Србија (а потоа и со кралствата СХС и Југославија). Нејзин владетелски претходник е династијата Обреновиќ. Караѓорѓевиќи се крвно поврзани со првата српска влатеделска династија - Немањиќите.

Династија Караѓорѓевиќ
Грб
ЗемјаСрбија, Југославија
ПрпадностСрпска
Основана1804
ОсновачКараѓорѓе Петровиќ
Тековен владетелАлександар II Караѓорѓевиќ
Последен владетелПетар II Караѓорѓевиќ
ТитулиПринц на Србија, Крал на Србија, Крал на Србите, Хрватите и Словенците, Крал на Југославија
ИмотСрбија и Југославија
Распад1945

РодословиеУреди

Надворешни врскиУреди