Каратарла (Али Коч)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Каратарла


Местоположба 41°40′49″N 22°25′40″E / 41.68028° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.68028; 22.42778
Основни податоци
Место Али Коч
Општина Радовиш
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Каратарласредновековна населба кај селото Али Коч во општина Радовиш. Се наоѓа на 1,5 км југозападно од селото, на една голема површина на која се среќаваат фрагменти од керамички садови, градежен материјал, а биле откопани и уништени два питоса.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 324. ISBN 9989649286.