Камнишка Бистрица

Камнишка Бистрица[2][3][4] (словенечки: Kamniška Bistrica)[5] е алпска река во северна Словенија, лева притока на реката Сава. Извира од Камнишките Алпи (дел од Јужните Варовнички Алпи) во близина на границата со Австрија. Таа е 33 км долга.[1] Камнишка Бистрица тече низ градот Камник, каде што се полни од реката Невљица. Се влева во Сава јужно од Видем, околу 10 км источно од Љубљана.

Камнишка Бистрица
Veliki Predoselj 3078.JPG
Горниот тек на Камнишка Бистрица
како што влегува во Предосељската Клисура
Местоположба
ДржаваСловенија
Физички особености
Извор 
 • местоблизу Камнишко-бистричевото престојувалиште, Камнишко-Савињски Алпи
 • координати46°19′40.4″N 14°35′14.68″E / 46.327889° СГШ; 14.5874111° ИГД / 46.327889; 14.5874111
 • надм. вис.600 м [1]
Устие 
 • место
Сава, близу Видем источно од Љубљана
 • координати
46°04′34″ N; 14°38′19″ E / 46.0760° СГШ; 14.6387° ИГД / 46.0760; 14.6387Координати: 46°04′34″ N; 14°38′19″ E / 46.0760° СГШ; 14.6387° ИГД / 46.0760; 14.6387
 • надморска височина
261 м [1]
Должина33 км [1]
Големина на сливот530 км2 [1]
Проток 
 • просечен20.9 м3/с
Особености на сливот
ТечениеСава→ДунавЦрно Море
Притоки 
 • левиНевљица

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Реки подолги од 25 км и нивните сливови, Завод за статистика на Словенија
  2. Poe, Anne; Poe, Mike. „Cycle Scenic Slovenia“. Take A Hike Guidebooks. Посетено на 13 ноември 2020.
  3. „Hiking package“. Terme Snovik. Посетено на 13 ноември 2020.
  4. „Escape the Cold and Get 'Hygge' With pitchup.com's Cosy Picks“. TravMedia. Посетено на 13 ноември 2020.
  5. „Slovenski pravopis 2001: Kamniška Bistrica“.

Надворешни врскиУреди