Камилио Голџи

Камилио Голџи (3 јануари 1849 - 21 јануари 1926) — италијански лекар, патолог, научник, и добитник на Нобелова награда.

Камилио Голџи
Camillo Golgi nobel.jpg
Камилио Голџи, 1906
Роден7 јули 1849
Кортено, Кралство Ломбардија-Венеција, Австриска Империја
Починал21 јануари 1926
Павија, Италија
ДржавјанствоАвстриска Империја, Италијанско
НационалностИталијанец
ПолињаНевронаука
Поважни наградиНобелова награда за физиологија или медицина (1906)

[[ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Голџи, Камилио}}