Каломира (грчки: Καλομοίρα; 31 јануари 1985 во Њујорк;[1][2][3] во САД позната и како Керол[1][2]) — грчка пејачка. Taa ја претставувала Грција на Евровизија во 2008 година и го освоила третото место.

Kalomoira
Καλομοίρα
Каломира во 2008-ма
Животописни податоци
Родено имеМарија Каломира Сарантис
Познат(а) и какоКаломира
Роден(а)31 јануари 1985(1985-01-31)(39 г.)
West Hempstead, New York , САД
ПотеклоГрција
ЖанровиПоп
ИздавачиHeaven Music
Мреж. местоhttp://www.kalomoira.com/

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Member needs your help to make her cousin an 'Island Idol'. DC Greeks. Посетено на March 23, 2008
  2. 2,0 2,1 „Biography for Kalomoira Sarantis“. IMDb. Посетено на March 23, 2008
  3. „Steve and Maria's "Island Idol". WBLI. Посетено на March 23, 2008