Кале (Долно Дивјаци)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Кале

Карта

Местоположба 41°23′21″N 21°11′4″E / 41.38917° СГШ; 21.18444° ИГД / 41.38917; 21.18444
Основни податоци
Место Долно Дивјаци
Општина Крушево
Тип

 утврдување


Период среден век
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во крушевското село Долно Дивјаци. Претставува средновековно утврдување. Се наоѓа на околу 2,5 км западно од селото, на границата на атарите од селата Зашле и Долно Дивјаци. На висок рид со доста стрмни страни, кој има доминантна местоположба во однос на околината, на површина од 150 × 100 м се среќаваат грамади од градежен материјал. Се гледаат и ѕидови градени од камен со варов малтер.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9