Кавасаки (јап. 川崎市) — град во Јапонија во перфектурата Канагва. Според пописот на населението од 2005 година во градпт живееле 1,327,009 жители. Градот се наоѓа меѓу Токио и Јокохама и така го формира Големиот Токиo, најнаселените подрачја на земјата. Кавасаки е најгусто населен град во Јапонија со 9,465 жители на километар квадратен.

Кавасаки
川崎
川崎市 · Kawasaki City
Kawasaki montage.jpg
Знаме на Кавасаки
Знаме
Амблем на Кавасаки
Амблем
Location of Kawasaki in Kanagawa Prefecture
Location of Kawasaki in Kanagawa Prefecture
Кавасаки is located in Јапонија
Кавасаки
Кавасаки
 
Координати: 35°31′N 139°42′E / 35.517° СГШ; 139.700° ИГД / 35.517; 139.700Координати: 35°31′N 139°42′E / 35.517° СГШ; 139.700° ИГД / 35.517; 139.700
ЗемјаJapan
RegionKantō
PrefectureKanagawa Prefecture
Управа
 • MayorTakao Abe
Површина
 • Вкупна142,70 км2 (5,510 ми2)
Население (June 1, 2012)
 • Вкупно1.437.266
 • Густина10.070/км2 (26,100/ми2)
Часовен појасJapan Standard Time (UTC+9)
- TreeCamellia
- FlowerAzalea
Phone number044-200-2111
Address1 Miyamoto-chō, Kawasaki-ku, Kawasaki-shi, Kanagawa-ken 210-8577
Мреж. местоcity.kawasaki.jp/index e.htm

НаселениеУреди

Според податоцит еод пописот во 2005 година, во градот живееле 1,327,009 жители.

Кретање броја становника
1995. 2000. 2005.
1.202.820[1] 1.249.905[1] 1.327.009[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Population Census“. StatisticsBureau.