Кабелхорст (германски: Kabelhorst) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Кабелхорст
Патоказ на влезот во Кабелхорст
Патоказ на влезот во Кабелхорст
Патоказ на влезот во Кабелхорст
Грб на Кабелхорст
Кабелхорст во рамките на Германија
Кабелхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Лензан
Градоначалник Хартмут Пецел
Основни податоци
Површина 5,74 км2
Надм. височина 17 м
Население 421 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23738
Повик. бр. 04363
Портал www.lensahn.de
Местоположба на Кабелхорст во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Карта
Координати 54°13′N 10°55′E / 54.217° СГШ; 10.917° ИГД / 54.217; 10.917Координати: 54°13′N 10°55′E / 54.217° СГШ; 10.917° ИГД / 54.217; 10.917

Наводи Уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)