И (фр. Y) — село и општина во департманот Сома (регион Пикардија), северна Франција.

И
Y
И is located in Франција
И
И
Координати: 49°48′14″N 2°59′34″E / 49.803889° СГШ; 2.992778° ИГД / 49.803889; 2.992778
ЗемјаФранција
РегионПикардија
ДепартманСома
ОкругПерон
КантонАм
Управа
 • Градоначалник (2001–2008) Шарл Карпентје
Површина12,73 км2 (105 ми2)
Население (2006)286
 • Густина0,32/км2 (0,82/ми2)
INSEE/Пошт. бр.80829 / 80190
Надм. висина56 м
(прос. 72 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ова е најкраткото име на населено место во Франција, и едно од најкратките во светот. Жителите се нарекуваат себеси „Ипсилоњени“ (Ypsiloniennes).

Географија

уреди

И се наоѓа 50 км источно од Амјен, кајшто вкрстуваат патиштата D15 и D615, во најисточниот дел на департманот.

Демографија

уреди
Население по години
(Извор : INSEE)
1962196819751982199019992006
1091168690828986
Од година 1962 на: население без двојно сметање—жителите на повеќе од една општина (на пр. студенти или воени лица) се бројат само еднаш.

Збратимени села

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди