Исидора Бјелица (мажена Пајкиќ; Сараево, 10 декември 1967- Белград, 5 август 2020) — српска писателка, публицистка и ТВ-водителка.[1]

Исидора Бјелица
Роден 10 декември 1967
Сараево
Починал 5 август 2020
Белград
Занимање писателка, публицистка, ТВ-водителка

Животопис

уреди
 
Гробот на Исидор Бјелица во Алејата на заслужните граѓани, на Новите гробишта во Белград

Во Сараево завршила гимназија.[2] Потоа го завршила Факултетот за драмски уметности во Белград (отсек драматургија) и магистрирала на истиот факултет со тезата „Технотрилер као современ облик на трагедија”.[3]

Нејзини родители се Димитрије Бјелица и Невенка Ѓуровиќ, а дедо по мајка ѝ бил писателот Душан Ѓуровиќ.[4]

Како ТВ-авторка, работела на неколку проекти, вклучително и Клот-Фркет на телевизијата БК и телевизијата БН, и Исидориниот љубовен водич на телевизијата Метрополис.

Била голем хуманист и учествувала во неброени хуманитарни акции. Нејзината мисија да им помага на другите е видлива и во нејзините последни книги, кои ги напишала додека се борела со болеста со цел да им помогне на другите. Се вложувала целата во напорите да им помогне на другите.

Авторка е на повеќе од 40 книги посветени на различни генерации.[4]

Покрај тоа, напишала неколку театарски претстави и радио-драми. Режисер е на филмот Дорќол-Менхетен. Во театар ја режирала Сарајка во Белград и комедијата на нејзиниот сопруг Небојша Пајкиќ, Мархатан.

Преведена е на повеќе странски јазици. Била колумнист во повеќе весници (Курир, Лиза, Плејбој).


Починала на 5 август 2020 година години од рак на дојка. Комеморацијата се одржала во Сава центарот на 8 август 2020 година, а кремирањето и погребот се одржале истиот ден во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград.[5]

Била во брак со Небојша Пајкиќ, со кој имала две деца Лaв Григориj Пајкиќ и Вила Евангелина Пајкиќ.[6] Живеела и работела во Белград.

Награди

уреди
  • 2009 - Награда „Браќа Кариќ“

Дела

уреди
Име на книгата Издавач Година
Први пробуђени Пегаз, Београд 1986
Господар сретних предмета Сфаирос, Београд 1989
Озлоглашена СИА, Београд 1992
ЉOТИЋ, Трагедија у три чина (са Небојшом Пајкићем) Смедерево-Бирмингхам 1993
Нове српске даме Орбис, Београд 1994
Вереница ратног злочинца ПБС, Београд-Весмарк-Мадрид ПБС 1994
Протоколи политарт мудраца или контраиницијације Велвет, Београд 1994
Озлоглашена Кнјига-комерц, Београд 1994
Исидора Димитријевна Бјелица и Сузана Луна Лу — Сексепистоларни роман Млечни пут, Београд 1996
Тајни живот славних Српкиња Народна књига, Београд 1998
Принцезе ди Монтенегро Народна књига, Београд 2000
Вереница ратног злочинца Књига-комерц, Београд 2000
Дорћол-Менхетен / Сарајка у Београду Књига-комерц. Београд 2000
Сајбер Аристотел Чигоја, Београд 2000
Сентиментално путовање (са Димитријем Бјелицом) Књига-комерц, Београд 2001
Виртуелна курва Народна књига, Београд 2001
Женске приче Чигоја, Београд 2001
Непристојна писма мушкарцима Чигоја, Београд 2001
Краљице Сербске Књига-комерц, Београд 2001
Псовачи и друге драме Чигоја, Београд 2001
(Мајра Колинс) Шта жене хоће Књига-комерц, Београд 2001
(Патрик Монро, Едвард Рудек) Теорија српске завере Књига-комерц, Београд 2001
Озлоглашена Књига-комец, Београд 2002
Ко је ко стварно у Србији Књига-комерц, Београд 2002
Тајне владара Сербских Књига-комерц, Београд 2002
Принцезе ди Монтенегро Зограф, Ниш 2003
Љубав у Каиру Зограф, Ниш 2003
Љубав у Бејруту Зограф, Ниш 2003
Љубав у Тунису Зограф, Ниш 2003
Исидора, мој живот, мој скандал Вескамр, Београд 2003
Србија без оргазма Боок-Марсо, Београд 2003
Тајни живот П. П. Његоша Књига-комерц, Београд 2003
Исидора — Непристојна писма мушкарцима Весмарк, Београд 2003
Како преживети порођај у Србији Књига-комерц, Београд 2003
Тајни живот славних Српкиња Књига-комерц, Београд 2003 (во ЦИП-от пишува 2002
101 мушкарац у четири годишња доба Боок-Марсо, Београд 2003
Казабланка Књига-комерц, Београд 2004
Љубав у Каиру Дерета, Београд 2004
Љубав у Бејруту Дерета, Београд 2004
Љубав у Емиратима Дерета, Београд 2004
Љубав у Тунису Дерета, Београд 2004
Апостоли урбаног Београда Дерета, Београд 2004
Последњи хришћанин Дерета, Београд 2004
Тајна Титовог кревета Књига-комерц, Београд 2004
Тајна друштва у Србији од средњег века до данас Весмарк, Београд 2004
Вреле ноћи на Синају (Лиса роман — спец. издање) август 2004
Љубавник из Лох Неса (Лиса роман — спец. издање) октомври 2004
Љубавна лавина (Лиса роман — спец. издање) декември 2004
Ко је ко стварно у Србији (са Небојшом Пајкићeм) Књига-комерц, Београд 2005
Протоколи политарт мудраца Љубитељи књиге, Нови Сад 2005
Новац, страсти и лажи Драганић, Београд 2005
Непристојна писма мушкарцима Драганић, Београд 2005
Сарајка у Београду и друге комедије Драганић, Београд 2005
Вереница ратног злочинца Драганић, Београд 2005
Виртуелна курва Драганић, Београд 2005
101 мушкарац у четири годишња доба Драганић, Београд 2005
Дама из Санторинија Љубитељи књиге, Нови Сад 2005
Српски демократcки куплерај КЗ Љубитељи књиге, Нови Сад 2005
Виртуелна курва Ма-но, Нова Горица 2005
Принцезе ди Монтенегро Књига-комерц, Београд 2005
Први пробуђени и друге приче Драганић, Београд 2005
Највеће мистерије Србске историје Уна-Пресс, Београд 2005
Српски демократски куплерај КЗ „Љубитељи киге”, Нови Сад 2005
Мали водич за љубавну срећу Драганић, Београд 2006
Волети и умрети на Карибима Феникс Либрис, Београд — будућност, Нови Сад 2006
Љубав у Тунису КЗ „Љубитељи књиге”, Нови Сад 2006
Дама из Монака КЗ „Љубитељи књиге”, Нови Сад 2006
Највеће љубави: Исидора Данкан и Сергеј Јесењин (Дајана Моузли) Књига—комерц — „Базар”, Београд 2006
Највеће љубави: Џон Ф. Кенеди и Мерилин Монро (Мелвин Хендерсон) 2006
Највеће љубави: Наполеон и Жозефина (Жаклин Ф. Деместер) Књига—комерц — „Базар”, Београд 2006
Највеће љубави: Елизабез Тејлор и Ричард Бартон (Гленда Мекендрик) Књига—комерц — „Базар”, Београд 2006
Највеће љубави: Ф. М. Достојевски (Константин Колчак) Књига—комерц — „Базар”, Београд 2006
Највеће љубави: Цар Николај и Александра Романов (Хелена Ф. Баршаков) Књига—комерц — „Базар”, Београд 2006
Највеће љубави: Лорд Бајрон и Леди Каролајн (Ида Голдвотер) Књига—комерц — „Базар”, Београд 2006
Највеће љубави: Принцеза Дајана и Доди Ал Фајед (Патриша Дикинсон) Књига—комерц — „Базар”, Београд 2006
Српкиња КЗ „Љубитељи књиге”, Нови Сад 2007
Пут око света за 25 дана Лагуна, Београд 2007
Апостоли урбаног Београда Лагуна, Београд 2007
Љубав у Бејруту КЗ „Љубитељи књиге”, Нови Сад 2007
Тајни живот П. П. Његоша Драганић, Београд 2007
Тајна Титовог кревета Драганић, Београд 2007
Највеће мистерије Србске историјe (са Владислава Златановић „Луна Лу”) Драганић, Београд 2007
Забрањена писма; Секс(е)пистоларни роман Лагуна, Београд 2007
101 мушкарац у четири годишња доба са Вила-Еванђелина Пајкић Драганић, Београд 2008
Деда Мраз, дебели и мршави Пајкић и син 2008
Црногорске принцезе руско-црногорско издање; превод: Наталија Ненезић Визатрис, Београд-Подгорица 2008
Тајна књига Лагуна, Београд 2008
Тајни живот славних Српкиња (репринт) Књига-комерц, Београд 2008
Озлоглашена (репринт) Мирослав, Београд 1992.
Краљице Сербске (репринт) Књига-комерц, Београд 2001
Магија шешира - 2008
Последња љубав Драганић, Београд 2008
Србија без оргазма Драганић, Београд 2008
Мој деда Луј Витон Лагуна, Београд 2009
Српкиња Лагуна, Београд 2009
Писма: секс(е)пистоларни роман (коаутор: Луна Лу) Лагуна, Београд 2009
Секс, острва и друге приче Зограф, Ниш 2009
Дама из Монака Лагуна, Београд 2010
Библија за купохоличарке или Све о путовањима и куповини широм земаљске кугле Вајс и Милер, Београд 2010
Када куме кувају (први српски роман-кувар) Лагуна, Београд 2011
Мојот Дедо Луј Витон Матица, Скопје 2011
Љубав у Емиратима Лагуна, Београд 2011
Роман о прељуби Лагуна, Београд 2011
Шопохолик Бајбл Епл, Амејзон и-бук 2011
Авато Лагуна, Београд 2012
Спас Лагуна, Београд 2013
Спас 2 Лагуна, Београд 2014

Наводи

уреди
  1. „Isidora Bjelica – Biografija 2020, Visina, Težina, Godište“ (англиски). Посетено на 2021-02-04.
  2. „Isidora Bjelica Pajkić Biografija“. Biografija.org (српски). 2016-09-10. Посетено на 2021-02-04.
  3. „Umrla Isidora Bjelica – Kultura – Dnevni list Danas“. www.danas.rs (српски). 2020-08-05. Посетено на 2021-02-04.
  4. 4,0 4,1 „Isidora Bjelica Pajkić Biografija“. Biografija.org (српски). 2016-09-10. Посетено на 2021-02-04.
  5. Одржана комеморација књижевници Исидори Бјелици („Политика”, 8. август 2020)
  6. „Umrla Isidora Bjelica – Kultura – Dnevni list Danas“. www.danas.rs (српски). 2020-08-05. Посетено на 2021-02-04.

Надворешни врски

уреди