Инга Линеја Ландгре (шведски: Inga Linnéa Landgré, 6 август 192731 јули 2023) — шведска глумица која работела во театар, на телевизија и во филмови од 40-тите години на минатиот век.

Инга Ландгре
Ландгре во 2013
Роден(а)Инга Линеа Лундгрен
6 август 1927(1927-08-06)(96 г.)
Стокхолм, Шведска
НационалностШвеѓанка
ЗанимањеГлумица
Активен период1943–present
СопружникНилс Попе (1949-1959)
ПартнерРогер Бјорнстјерна (1982–2006)

Ран живот и кариера уреди

Инга Ландгре е родена во Стокхолм на 6 август 1927 година. Нејзиниот татко бил неуспешен музичар, чиј алкохолизам го нарушил бракот на нејзините родители. Нејзината мајка била келнерка.[1] Тие се развеле на почетокот на 1930-тите, кога таа имала само пет години. Таа била единствено дете.[2] Своето театарско образование го стекнала во Кале Флајгар Театерскола и дебитирала со глумата во 1944 година во театарот Бланш како Ања во „Вишновата градина“.[3]

Таа започнала да се појавува во филмови и околу ова време, почнувајќи со филмот „ Ред“ од 1943 година. Во 1946 година, таа играла во првиот филм на Ингмар Бергман, „Криза.[4]

Личен живот уреди

Ландгре била во брак со шведскиот глумец Нилс Поп меѓу 1949-1959 година. Парот имал две деца заедно, од кои едното стана и глумица.[5] Во 60-тите години на минатиот век таа дејствувала како курир за нејзиниот пријател Андреас Папандреу, кој подоцна станал премиер на Грција, со доставување микрофилм во Грција.[3]

Награди и почести уреди

Таа ја освои почесната награда Гулдбаге во 2011 година, но ја доби во јануари 2012 година.[6]

Избрана филмографија уреди

Година Наслов Улога
1946 Криза Нели
Пари - трагикомична сага Марија Бергдал
Сонцето го следи дождот Барбро
Додека вратата беше заклучена Биргит Стрем
1948 Ева Фрида
1950 Додека градот спие Ирис Линдстром
1951 Царински службеник Бом Фрида
1955 Соништа Госпоѓица. Лобелиус
1956 Никогаш не е доцна
1957 Седмиот печат Карин
1958 Раб на животот Грета Елиус
1967 Хуго и Жозефина Мајката на Josephозефина
1968 Коридорот Мајката
1977 Рајско место Сага
1997 Во присуство на кловн (ТВ филм) Алма Берглунд
2003 Повратен билет Грета
2011 Девојката со тетоважа змеј Изабела
2015 Светиот неред Пиштол-Брит

Наводи уреди

  1. „Inga Landgré“. Sveriges Radio. 3 August 2013. Посетено на 4 March 2017.
  2. „Inga Landgré - skådespelare och spion“. Sveriges Radio. 9 April 2009. Посетено на 4 March 2017.
  3. 3,0 3,1 „Generationer av erfarenhet har format henne“. Svenska Dagbladet. 3 August 2004. Посетено на 3 March 2017.
  4. „Inga Landgré“. Swedish Film Database. Посетено на 6 February 2013.
  5. „Poppe ändrade sitt testamente på sin dödsdag“. Aftonbladet. 21 December 2000. Посетено на 3 March 2017.
  6. „Gyllene regn på Guldbaggegalan“. Swedish Film Database. Dagens Nyheter. 23 January 2012. Посетено на 4 March 2017.

Надворешни врски уреди