Изар

река во Австрија и Германија

Изар (германски: Isar) — река во покраините Тирол (Австрија) и Баварија (Германија). Извира во венецот Карвендел на Алпите во Тирол. Навлегува во Германија кај Митенвалд и тече низ Бад Телц, Минхен и Ландсхут, па се влева во Дунав кај Дегендорф. Долга е 295 км и со тоа четврта по големина во Баварија, по Дунав, Ин и Мајна. Важи за втора најзначајна притока на Дунав во Германија, по Ин.

Изар
Isar
Isar River in the north of Munich.jpeg
Изар кај Минхен
ЗемјаГерманија, Австрија
Слив
Главен изворАјскарлшпице, Алпи, Австрија.
47°22′29″N 11°24′43″E / 47.37472° N; 11.41194° E / 47.37472; 11.41194
1.160 м
УстиеДунав
48°48′11″N 12°58′35″E / 48.80306° N; 12.97639° E / 48.80306; 12.97639Координати: 48°48′11″N 12°58′35″E / 48.80306° N; 12.97639° E / 48.80306; 12.97639
Сливна повр.±9.000 км2
Физички особености
Должина295 км
Проток
  • Просечен:
    175 м³/с

ГеографијаУреди

Сливот на Изар опфаќа значаен дел од Алпите и делови од Карвендел на североисток кон Дунав, и потоа кон Црното Море. Зафаќа површина од преку 9.000 км2. Поради зимските снегови на Алпите, реката е мошне полноводна на пролет, откако ќе се стопат. Просчениот истек изнесува 175 км2[1] и по тоа е слична на останатите средноголеми реки во Германија како Мозел, Лех и Мајна.

Најголеми притоки се Ампер и Лојзах, а има и повеќе помали, како Лојташ, Јахен, Дирах, Дорфен, Земпт и Пфетрах.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Средна вредност, MQ 1926/2006

Надворешни врскиУреди