Земјотрес во Босна и Херцеговина (2022)

На 22 април 2022 година во 23:07 часот по месно време ( CEST, 21:07 UTC), земјотрес со јачина од 5,7 степени ја погоди јужна Босна и Херцеговина . Епицентарот бил во херцеговското село Струпиќи, околу 10 киломтери источно од Столац или 14 км од Љубиње или Невесиње . Ова е петти по големина земјотрес во земјата, како и најзначаен во последните 50 години.

Земјотрес во Босна и Херцеговина во 2022
Земјотрес во Босна и Херцеговина (2022) is located in Bosnia and Herzegovina
Земјотрес во Босна и Херцеговина (2022)
Датум {{{date}}}
Магнитуда 6.1 Предлошка:M
5.7 Предлошка:M
Длабочина 10.0 kм (32,800 ст)
Епицентар 43°04′ N; 18°11′ E / 43.06° СГШ; 18.18° ИГД / 43.06; 18.18Координати: 43°04′ N; 18°11′ E / 43.06° СГШ; 18.18° ИГД / 43.06; 18.18
Зафатени земји/подрачја Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Србија
Макс. јачина Предлошка:MMI[1]
Предлошка:EMS-98[2]
Последов. потреси 40. Largest is Предлошка:M 4.8[3][4]
Жртви 1 починал, 14 повредени[5]

ЗемјотресУреди

Модифицирани интензитети на Меркали на избрани локации [1][6]
ММИ Локации Изложеност на населението
VIII (Тешка ) Столак 14.800
VII (Многу силно ) Невесиње 5.100
VI (Силен ) Берковиќи 7.000
V (Умерено ) Љубиње 63.000
IV (Светло ) Сараево 1,17 милиони

Според Федералната хидрометеоролошка служба на Босна и Херцеговина (ФХМЗ БиХ), земјотресот бил со јачина од 5,6 степени и максимален интензитет на Меркали од VIII ( Разорен ) и бил во близина на Столац.[1] Геолошкиот топографски институт на САД го оценил земјотресот со магнитуда од 5.7 степени. Тие известиле дека земјотресот бил 14 км северо-североисточно од Љубиње на длабочина од 10 км.[7] Според Хрватската сеизмолошка служба, епицентарот бил во близина на Љубиње, со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала, а интензитетот бил EMS-98 VIII ( разорен ).[2][8]

Надвор од епицентралното подрачје, земјотресот бил силно почувствуван во главниот град на Босна и Херцеговина, Сараево, главниот град на Црна Гора, Подгорица и хрватскиот регион Далмација . Се почувствува во поголемиот дел од јужна Хрватска, Црна Гора, а исто така и во делови од Словенија, Србија, Албанија, Косово, Македонија, Италија и северна Грција.[9][10]

ВлијаниеУреди

28-годишна жена починала откако камен се истркалал по ридот и удрил во покривот на куќата во Столац, а смрта настапила во болница за време на реанимација. Нејзините родители биле хоспитализирани со лесни повреди.[11][12] Во Столац е прогласен официјален ден на жалост на 24 април.[13] Повредени се уште осум лица, од кои неколку во паника поради земјотресот.

Општина Берковиќи каде бил епицентарот, поради земјотресот накратко останала без струја. Цивилната одбрана на Херцеговско-Неретванскиот кантон известил за паѓање на карпи на патиштата од Столац до Мостар, Неум, Љубиње и Берковиќи. Бројни улици во Столац и една во Мостар биле блокирани од паднати тули, ќерамиди и малтер. Во Чапљина, неколку паркирани автомобили биле оштетени од урнатините што паднале од зградите. Четири лица се повредени во Чапљина.[10]

Неколку рудари во рудник за јаглен во близина на Сараево се здобиле со лесни повреди, а на четворица им била потребна медицинска помош.[14] Во Хрватска било предизвикана штета на единаесет згради, вклучувајќи ја и Францисканската црква во Дубровник . Мали одрони имало и на Јадранската магистрала во Жупа дубровачка и кај Сливно .[4][15] Во Црна Гора, сообраќајот на пругата Белград-Бар бил во прекин.[10]

Афтершок со јачина M 4.8 имало и на 24 април со интензитет од VI ( Силен ) на изменетата скала на интензитет на Меркали,[1] предизвикувајќи дополнителна штета на зградите, вклучително и некои изградени за време на Австроунгарската империја.[16]

Исто така видиУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Potresi zabilježeni u zadnjih 60 dana“ [Earthquakes recorded in the last 60 days] (босански). Federal Hydrometeorological Service of Bosnia and Herzegovina. Архивирано од изворникот на 24 April 2022. Посетено на 24 April 2022. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „MMI“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „MMI“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. 2,0 2,1 „Razoran potres kod Ljubinja u BiH“ [Devastating earthquake near Ljubinje, B&H] (хрватски). Zagreb: Croatian Seismological Service. Архивирано од изворникот на 22 April 2022. Посетено на 24 April 2022.
 3. „M 4.8 - 12 km NNE of Ljubinje, Bosnia and Herzegovina“. earthquake.usgs.gov. Архивирано од изворникот 2022-04-25. Посетено на 2022-04-24.
 4. 4,0 4,1 „Snažan potres u BiH: "Tijekom noći je bilo 40-ak potresa" [Strong earthquake in BiH: "There were about 40 earthquakes during the night"] (хрватски). Croatian Radiotelevision. 23 April 2022. Посетено на 25 April 2022.
 5. „Risklayer Explorer“. risklayer.com. Архивирано од изворникот 2022-01-18. Посетено на 2022-01-12.
 6. „PAGER“ (PDF). USGS (англиски). 2022-04-24. Архивирано од изворникот на February 25, 2022. Посетено на 2022-02-18.
 7. „M 5.7 - 14 km NNE of Ljubinje, Bosnia and Herzegovina“. earthquake.usgs.gov (англиски). Архивирано од изворникот на 23 April 2022. Посетено на 24 April 2022.
 8. „Potres uživo u TV dnevniku – voditeljica ostala smirena i nastavila s vijestima“ [Earthquake live on TV during evening news - presenter remains calm and carries on with the programme]. N1 (хрватски). 22 April 2022. Архивирано од изворникот на 23 April 2022. Посетено на 24 April 2022.
 9. „Snažan potres u BiH: Jedna djevojka preminula, u Stocu ima ozlijeđenih, na ulicama odroni“ [Strong earthquake in B&H: Young woman dead, several injured in Stolac, rockfalls in the streets]. Jutarnji list (хрватски). Zagreb. 22 April 2022. Архивирано од изворникот на 25 April 2022. Посетено на 24 April 2022.
 10. 10,0 10,1 10,2 „Jedna osoba poginula, šteta se još zbraja nakon snažnog zemljotresa na jugu BiH“ [One person dead, damages still being totalled after strong earthquake in B&H]. Radio Free Europe (српски). 23 April 2022. Архивирано од изворникот на 23 April 2022. Посетено на 24 April 2022. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „rfe“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „rfe“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 11. „Potres odnio prvu žrtvu: Preminula teško ozlijeđena djevojka u Stocu“ [Earthquake claims its first victim: Critically injured woman in Stolac dies]. N1 (хрватски). 23 April 2022. Архивирано од изворникот на 22 April 2022. Посетено на 24 April 2022.
 12. „Prve fotografije kuće u Stocu na koju se obrušila stijena“ [First photos of house hit by boulder in Stolac]. N1 (босански). 23 April 2022. Архивирано од изворникот на 23 April 2022. Посетено на 24 April 2022.
 13. „U Stocu u nedjelju Dan žalosti“ [Day of mourning in Stolac on Sunday]. N1 (босански). 23 April 2022. Архивирано од изворникот на 23 April 2022. Посетено на 24 April 2022.
 14. „Zemljotres izazvao probleme u "Brezi", rudari zatražili pomoć“ [Earthquake causes problems in "Breza", miners seek medical assistance]. Nezavisne novine (српски). Banja Luka. 23 April 2022. Архивирано од изворникот на 23 April 2022. Посетено на 24 April 2022.
 15. „U potresu oštećen oltar u crkvi Male braće u Dubrovniku“ [Earthquake damages Friars Minor Church in Dubrovnik]. Novi list (хрватски). Rijeka. 23 April 2022. Посетено на 24 April 2022.
 16. „N1 u Ljubinju: Novi zemljotres uzrokovao dodatna oštećenja“ [N1 in Ljubinje: New earthquake causes additional damage]. N1 (српски). 24 April 2022. Посетено на 24 April 2022.

Надворешни врскиУреди