Земјотрес во Бања Лука (1969)

Серија земјотреси ја погодиле Бања Лука на 26 и 27 октомври 1969 година. Земјотресите започнале со невообичаено силен потрес ноќта на 26 октомври во 02:55 часот. Предшоковите продолжиле во следните часови , а мали потреси имало до 08:53. Главниот потрес се случил во 16:36 часот. Хипоцентарот бил 20 километри под градот со моментна магнитуда од 6.1 максимален интензитет на меркалиева скала од VIII (Разорен).[2] Земјотресот бил проследен со јачина од 6,1 степени ден подоцна. Земјотресот е категоризиран како двоен земјотрес.[4]

Земјотрес во Бања Лука(1969)
Земјотрес во Бања Лука (1969) is located in Bosnia and Herzegovina
Земјотрес во Бања Лука (1969)
Датум {{{date}}}
Магнитуда 6.1
Длабочина 13.0 km
Епицентар 44°48′47″ N; 17°20′20″ E / 44.813° СГШ; 17.339° ИГД / 44.813; 17.339[1]
Зафатени земји/подрачја {{{countries affected}}}
Макс. јачина Предлошка:MMI [2]
Последов. потреси 6.1 Предлошка:M doublet earthquake on Oct 27 at 08:10 UTC [3]
Жртви 15 починати, 1,117 повредени

ШтетаУреди

Материјалната штета била голема; целосно биле уништени 86.000 станови. Големи штети имало и на училишните (266), културните (146), здравствените (133), социјалните и објектите на јавната администрација (152). Економијата претрпела значителни загуби. Во следните години сите компании работеле со значително намалени капацитети, а некои целосно го прекинале производството.[5]

Автобуси ги возеле основците и средношколците од Бања Лука низ различни делови на поранешна Југославија за да продолжат со школската година . Наскоро започнала реконструкцијата и рехабилитацијата на опустошените згради, градската инфраструктура била обновена и започнала брза урбанизација. 

На крајот потврдена е смртта на 15 лица од Бања Лука, а повредени се 1.117 лица.[6]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „M 6.1 - 9 km ESE of Trn, Bosnia and Herzegovina“. earthquake.usgs.gov. Посетено на November 1, 2021.
  2. 2,0 2,1 „Significant Earthquake Information“. ngdc.noaa.gov. NOAA National Centers for Environmental Information. Посетено на 23 November 2021.
  3. „M 6.1 - 1 km ESE of Trn, Bosnia and Herzegovina“. earthquake.usgs.gov. Посетено на November 1, 2021.
  4. „Najjači zemljotres u BiH desio se u Banjoj Luci 1969. godine“. klix.ba. Посетено на November 1, 2021.
  5. „Najjači zemljotres u BiH desio se u Banjoj Luci 1969. godine“. klix.ba. Посетено на November 1, 2021.
  6. „Dan kada je Banjaluka drhtala - Zemljotres u Banjaluci“. nezavisne.com. Посетено на November 1, 2021.
  • Trkulja, D.; Olujić, V.; Sikošek, B.; Sunarić, D. (2009). Earthquakes of Banja Luka Region. Banja Luka: Zavod za izgradnju.