Зајкино (Побожје)

Зајкиноосамен наод од римското време во селото Побожје. Како дел од конструкцијата на еден доцноантички гроб се пронајдени две надгробни плочи со латински натписи. Спомениците се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Зајкино
археолошко наоѓалиште
Зајкино is located in Македонија
Зајкино
Местоположба на Зајкино во Македонија
Местоположба 42°06′52″N 21°25′36″E / 42.11444° N; 21.42667° E / 42.11444; 21.42667Координати: 42°06′52″N 21°25′36″E / 42.11444° N; 21.42667° E / 42.11444; 21.42667
Основни податоци
Место Побожје
Општина Чучер-Сандево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

  • Врбиче — некропола од доцноантичко време; и
  • Гробишта — некропола од доцноантичко време.

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069