Запознајте го Џо Блек

Запознајте го Џо Блек (англиски: Meet Joe Black) — американски филм од 1998 г., мистична драма за животот и смртта, со Бред Пит, Ентони Хопкинс и Клер Форлани во главните улоги.[1][2][3]

„Запознајте го Џо Блек“
Плакатот на филмот
РежисерМартин Брест
ПродуцентМартин Брест
Главни улоги
МузикаТомас Њуман
КинематографијаЕмануел Лубецки
Монтажа
СтудиоCity Light Films
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера13 ноември 1998 г. (САД)
Времетраење181 минута
Земја САД
Јазик
Буџет90 милиони долари
Бруто заработка142,9 милиони долари

Содржина уреди

Приказната раскажува за ангелот на смртта, кој решава да се одмори од редовните обврски за да биде меѓу луѓето. За овие цели, тој го населува телото на трагично починатиот младич (Бред Пит), кој претходно ја запознал Сузан (Клер Форлани), ќерката на медиумскиот магнат Вилијам Периш (Ентони Хопкинс), во кафуле. Тој се појавува во куќата на Периш на денот кога се смислува 65-тиот роденден на магнатот.

Смртта склучува договор со Периш: Вилијам ќе стане негов водич во човечкиот свет, а смртта на Периш ќе биде одложена. Магнатот ја претставува Смртта на своето семејство и најблиските како Џо Блек, но всушност не објаснува кој е тој. Сузан, која е присутна на вечерата, е изненадена, а воедно и воодушевена што се сретнува со истиот младич што го запознала во кафулето, и кој навистина ѝ се допаднал. Џо Блек несмасно, но восхитно се втурнува во светот на нештата, вкусната храна и човечките односи. Наоѓајќи се себеси во човечко тело, ангелот на смртта почнува да чувствува нешто што не може да го почувствува во неговото вистинско олицетворение — се вљубува во Сузан. Таа му возвраќа на чувствата, иако е изненадена од необичната промена во неговото однесување. Гледајќи го нивното отворено прикажување на чувствата, Периш почнува да се растревожува.

Џо го придружува Периш насекаде, вклучително и на состанокот на раководителите, каде што се смислува непријателско спојување на фирмата на магнатот со нејзините конкуренти. Периш решително се противи на спојувањето. Еден од членовите на одборот, Дру, сака да направи договор зад грбот на Периш. Откако организира состанок на раководители, Дру го обвинува Периш дека не знае да управува со фирмата. Периш не може да им објасни на своите подредени што прави Џо покрај него и, искористувајќи ја оваа слабост, Дру го принудува да одлучи да поднесе оставка и да се согласи на спојувањето.

Доаѓа денот на прославата на роденденот на Периш, кој се слави со голем раскош. Наскоро, Џо му кажува на магнатот дека се заљубил во неговата ќерка и решил да ја земе со себе. Периш успева да ја убеди Смртта да не го прави тоа, но за возврат го одложува рокот за извршување на зделката до крајот на прославата на роденденот. Џо ја наоѓа Сузан меѓу гостите и ѝ кажува дека веднаш по прославата мора да си замине засекогаш и речиси признава кој е навистина тој.

Пред роденденот, зетот на Периш, Квинс, му признава на својот дедо дека ненамерно го предал со тоа што му ги дал на Дру информациите што му биле потребни за да поднесе оставка на Периш. Џо неочекувано го поканува Периш да се справи со Дру и ветува дека ќе ја одложи смртта на магнатот за да го стори тоа. За време на состанокот, Џо се претставува како таен агент на Даночната служба и му се заканува на Дру дека договорот содржи елементи на кривично дело, а тој може да заврши зад решетки. Дру, под притисок на заканите, го повлекува своето барање да го отстрани Периш од должноста шеф на фирмата.

Прославата завршува со огномет. Јунакот на денот, Периш, се збогува со гостите и неговата ќерка. Заедно со Џо, тие одат по скалите што водат во длабочините на паркот и исчезнуваат од повидокот, но по некое време само Џо излегува да ја пречека вознемирената Сузан, која тргнала по нив. Тој ѝ известува дека не се сеќава на ништо по средбата во кафулето. Од неговото однесување, Сузан дознава дека пред неа е истиот тип од кафулето што толку многу ѝ се допаднал, но тажно сфаќа дека Џо што го запознала неодамна (ангелот на смртта), никогаш повеќе нема да постои.

Улоги уреди

Глумец Улога
Бред Пит Џо „Смртта“ Блек / младичот во кафулето
Ентони Хопкинс Вилијам „Бил“ Периш
Клер Форлани Сузан Периш
Џејк Вебер Дру
Марша Геј Харден Алисон Периш
Џефри Тамбор Квинс
Дејвид С. Хауард Еди Слоун

Наводи уреди

  1. „Film Crews Are Generating The Magic and the Backlash“. www.nytimes.com. 1997-07-06.
  2. „Meet Joe Black Filming Locations“. movie-locations.com. Архивирано од изворникот на 2018-02-22. Посетено на 2017-05-07.
  3. AMY WALLACE (15 January 2000). „Name of Director Smithee Isn't What It Used to Be“. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот 2019-04-07. Smithee’s work, as was the airline version of Martin Brest’s “Meet Joe Black.”

Надворешни врски уреди