Железничка Станица (Гостивар)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ова е статија за археолошко наоѓалиште. Статијата за Железничката станица се наоѓа тука.

Железничка Станицаархеолошко наоѓалиште во Гостивар. Претставува депо на средновековни монети. Во 1955 година, при поставувањето на нови шини кај самата станица бил најден керамички сад и во него имало 1.163 чанковидни византиски монети од бронза - скифати, од XII-XIII век. Монетите се депонирани во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Железничка Станица
археолошко наоѓалиште
Железничка Станица is located in Македонија
Железничка Станица
Местоположба на Железничка Станица во Македонија
Местоположба 41°47′55″N 20°55′00″E / 41.79861° СГШ; 20.91667° ИГД / 41.79861; 20.91667Координати: 41°47′55″N 20°55′00″E / 41.79861° СГШ; 20.91667° ИГД / 41.79861; 20.91667
Основни податоци
Место Гостивар
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069