ЖС „Долни Балван“

железничка станица во Македонија

Железничката станица „Долни Балван“железничка станица на железничката линија Велес-Кочани во селото Долни Балван, во средишниот дел на Македонија. На неа поминуваат регионалните домашни возови од Скопје кон Кочани. Станицата поседува еден колосек.

ЖС „Долни Балван“
ЖС Долни Балван.jpg
Поглед на железничката станица
МестоДолни Балван
Општина Карбинци
Македонија Македонија
СопственикМакедонски железници
ЛинииВелесКочани
Перони1
Местоположба
Долни Балван is located in Република Македонија
Долни Балван
Долни Балван
Долни Балван (Република Македонија)

МестоположбаУреди

 
Перонот на станицата

Железничката станица се наоѓа во средишниот дел на селото Долни Балван, во непосредна близина на реката Брегалница.

Надворешни врскиУреди


Координати: 41°48′17.53″N 22°12′13.61″E / 41.8048694° СГШ; 22.2037806° ИГД / 41.8048694; 22.2037806