Ецлебен

општина во Германија

Ецлебен (германски: Etzleben) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Ецлебен
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Ецлебен во рамките на Германија
Ецлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Михаел Болт
Основни податоци
Површина 6,15 км2
Надм. височина 130 м
Население 256 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06577
Повик. бр. 034673
Местоположба на Ецлебен во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Карта
Координати 51°15′43″N 11°10′33″E / 51.26194° СГШ; 11.17583° ИГД / 51.26194; 11.17583

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Ецлебен се наоѓа во Тириншката Котлина. Местото се наоѓа северозападно од Зондерсхаузен.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди