Елшани (археолошко наоѓалиште)

археолошко наоѓалиште во Елшани, Охридско

Елшаниархеолошко наоѓалиште во охридското село Елшани. Претставува некропола од доцноантичко време.

Елшани
археолошко наоѓалиште
Елшани is located in Македонија
Елшани
Местоположба на Елшани во Македонија
Местоположба 41°17′20″N 20°24′24″E / 41.28889° N; 20.40667° E / 41.28889; 20.40667Координати: 41°17′20″N 20°24′24″E / 41.28889° N; 20.40667° E / 41.28889; 20.40667
Основни податоци
Место Елшани
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

На 9 км од Охрид кон Св. Наум (Р1301), од левата страна на патот, под селото, при копањето на каналот за водовод во нивата на Томе Павлески биле откриени повеќе гробови градени од тегули од типот „на две води“.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 247-248. ISBN 9989-649-28-6.