Елвира Рахиќ (Скопје, 1 септември 1975) ― турбофолк пејачка од Босна и Херцеговина.[1]

Елвира Рахиќ
Роден(а)1 септември 1973(1973-09-01)(50 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Занимање
Активен период1991–
Сопружник
 • Шабан Фориќ (в. 2008)
Деца1

Таа пораснала во Сјеница, и е од Македонка по националност, додека е Бошњакиња по народност. Својата музичка кариера ја започнала во 1991 година во Сараево.[2]

Дискографија уреди

 • Нема жара (Нема жар) (1991)
 • Желим те (Те посакувам) (1992)
 • Желим ти срећу (Ти посакувам среќа) (1993)
 • Сада знам (Сега знам) (1994)
 • Шта ако се заљубим (Што ако се заљубам) (1996)
 • Избриши све успомене (Избриши ги сите спомени) (1998)
 • Љубав господине (Љубов господине) (2000)
 • Хотел „Чекање” (Хотел „Чекање“) (2005)
 • Мираз (Мираз) (2008)
 • Цура са чаршије (Девојка од чаршија) (2011)

Фестивали уреди

Илиџа:

 • Љубав је као ватра (Љубовта е како оган) (2001)

Златни жици на Славонија, Пожега:

 • Заробљена дјевојчица (Заробена девојка) (2000)
 • Легенди севдаха (Легендите на севдах) (2007)

Бихаќ:

 • За кога ове сузе падај (За кого овие солзи паѓаат) (Вечер на песни и вино) (2007)

Избор на БиХ за песна на Евровизија:

 • Плач без суза (Плач без солзи) ревијална вечер на фестивалот, (2012)
 • Луда жено (Луда жено) (2017)
 • Жао ми је (Жал ми е) (2018)
 • Жао ми је / Бивши мој (Жал ми е /Поранешен мој) ревијална вечер на фестивалот (2023)

Наводи уреди

 1. „Elvira Rahić – Biografija 2019, Visina, Težina, Godište“ (англиски). Посетено на 11 јануари 2024.
 2. „Elvira Rahić – Biografija 2020, Visina, Težina“ (англиски). Посетено на 11 јануари 2024.

Надворешни врски уреди