Еверсмер (германски: Eversmeer) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Еверсмер
Еверсмер is located in Германија
Еверсмер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Холтрим
Градоначалник Егон Кунце (WG)
Основни податоци
Површина 11,56 км2
Надм. височина 8 м
Население 848 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26556
Повик. бр. 04975
Портал www.holtriem.de
Местоположба на Еверсмер во рамките на округот Витмунд
Карта
Координати 53°34′0″N 7°26′0″E / 53.56667° СГШ; 7.43333° ИГД / 53.56667; 7.43333Координати: 53°34′0″N 7°26′0″E / 53.56667° СГШ; 7.43333° ИГД / 53.56667; 7.43333

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Во општинското подрачје се наоѓа Евиге Мер, што е најголемо мочуриште во Германија. Површината е природна заштитена област од 1939 година.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди