Дурачка Река (река)

река во Македонија


Дурачка Река — река во Македонија, сместена на планината Осогово.[1]

Дурачка Река
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Kriva Palanka Municipality.svg Крива Паланка
СелаДурачка Река
Слив
Главен изворОсогово
УстиеКрива Река
ТечениеКрива РекаПчињаВардарЕгејско Море
Сливна повр.43,65 км2
Физички особености
Должина15 км

Реката тече низ истоименото село, југоисточно од градот Крива Паланка.[1]

ТекУреди

Дурачка Река извира под врвот Костадинци во источниот дел на Осоговските Планини и тече кон север. Во близина на истоименото село ги собира водите на Станечка Река. Реката се влева во Крива Река во градот Крива Паланка. Вкупната нејзина должина изнесува 15 километри. Зафаќа сливно подрачје од 43,65 км2.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 28. ISBN 978-9989-2117-6-8.