Дропул (албански: Dropulli; грчки: Δρόπολις, Dropolis) — општина и регион населен претежно со грчко население во округот Ѓирокастро, Јужна Албанија. Регионот се протега од јужниот дел на градот Ѓирокастро, па сè до албанско-грчката граница. Селата во овој регион се дел од грчката малцинска зона признаена од албанската влада, во која живее грчкото малцинство во Албанија.[1] Општината беше создадена во јуни 2015 со соединување на поранешните општини Горен Дропул, Долен Дропул и Погон. Седиште на општината е селото Софратика.[2] Населението брои 3,503 (2011), а површината 448.25 км2.[3]

Дропул
населено место
Зора близу Јордуцат
Зора близу Јордуцат
Дропул is located in Албанија
Дропул
Дропул
Координати: 39°59′N 20°14′E / 39.983° СГШ; 20.233° ИГД / 39.983; 20.233
Земја Албанија
ОбластЃирокастро
Население (2011)
 • општина3.503
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.GJ

Наводи уреди

  1. „Second Report Submitted by Albania Pursuant to Article 25, Paragraph 1 of the Framework Convention for the Protection of National Minorities“ (PDF).
  2. Law nr. 115/2014
  3. „Interactive map administrative territorial reform“. Архивирано од изворникот на 2017-01-12. Посетено на 2015-08-11.