Дравска бановина

Дравската бановина беше покраина во склоп на Кралството Југославија во периодот 1929-1941. Оваа бановина се состоеше скоро целосно од територијата на денешна Словенија. Името го добива по реката Драва.

Дравска бановина
Бановина на Кралство Југославија

1929–1941
Местоположба на Dravska banovina
Локација во Кралството Југославија
Главен град Љубљана
Историски период Меѓувоен период
 -  Основана 3 октомври 1929
 -  Укината 16 април 1941
Површина
 -  1931 15.849 км2
Население
 -  1921 1.060.356 жит.
 -  1931 1.144.298 
Густина 72,2 жит./км2
Денес во Словенија
Мапа на Дравска Бановина

ГранициУреди

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Координати: 46°2′59.18″N 14°30′23.68″E / 46.0497722° N; 14.5065778° E / 46.0497722; 14.5065778