Добро Поле

врв и висорамнина на планината Ниџе, јужна Македонија

Добро Полеврв и висорамнина на планината Ниџе, јужна Македонија, на границата со Грција. Лежи на надморска височина од 1.523 м.[1] Во продолжение, преку границата, пределот е заблатен заради неговата зрамнетост.

Добро Поле
Највисока точка
Надм. вис.1.523 м
Координати41°03′00″N 21°52′59″E / 41.05° СГШ; 21.883° ИГД / 41.05; 21.883
Географија
Добро Поле на карта

Карта

МестоМариово, македонско-грчка граница
Карта

Поважни населени места во најблиската околина се Градешница, Старавина и Зовиќ (Општина Новаци) во областа Мариово и Баово (Промахи) во Меглен преку границата во Егејска Македонија. Долж неа се наоѓа истоимена погранична караула.

На ова место помеѓу 15 и 18 септември 1918 г. се одиграла Битката кај Добро Поле во рамките на Првата светска војна, каде е направен пробив на Македонскиот фронт од силите на Антантата.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Добро Поле на GeoNames

Надворешни врски

уреди