Дитер Гинтер Болен (германскиː Dieter Bohlen; роден на 7 февруари 1954 година во Берн) — германски музичар, продуцент и текстописец. Станал познат во 1980-тите години како член на поп-дуото Модерно зборување. Освен успешните продукции на домашни и странски уметници, тој е постојан член на жирито во програмите за кастинг Германија по потрага на ѕвезда и Суперталент.

Дитер Болен
A man with light-brown hair wearing sunglasses and a navy blue polo shirt. His mouth is slightly open. He is in front of a yellow wall with numerous items, such as a blackboard.
Dieter Bohlen in 2013
Роден(а)Dieter Günter Bohlen[1]
7 февруари 1954 (1954-02-07) (67 г.)
Берне, Западна Германија
ЖивеалиштеТетензен, Долна Саксонија[2]
Занимање
  • Текстописец
  • музичар
  • продуцент
  • пејач
  • тв лице
Активен период1973 (1973)–сè уште (пејач)
1978 (1978)–сè уште (текстописец и продуцент)
Сопружник
Партнер
Деца6

ЖивотУреди

Детството и младостаУреди

Болен пораснал со своите родители Ханс и Едит Болен во Источна Фризија. Подоцна, семејството се преселило во округот Олденбург во Еверстен. Болен бил во својата младост некогаш член на СДАЈ и краткорочен член на Германската комунистичка партија, но денес е без партија. По завршувањето на бизнис во средното училиште во Олденбург-Харентор, Болен се пресели во Гетинген. Таму студирал бизнис администрација на Универзитетот Георг-Август по барање на неговите родители. Тој завршил студии во 1978 година како дипломиран бизнис.

Музички почетоциУреди

Веќе во текот на неговите училишни денови Болен компонирал музика. Од крајот на 1970-тите работел за хамбуршкиот музички издавач Интершонг како композитор и текстописец за бројни поп пејачи. Заедно со Холгер Гарбоде тој го основал дуото Монца, за што Тони Хендрик го продуцираше и го составил единствениот Здраво Такси Број 10 (Hello Taxi Number 10) во 1978 година. Тоа беше првиот рекорд на Болен. Од 1980 година работи како продуцент за берлинската компанија Ханза и како соло уметник под псевдонимот "Стив Бенсон". Првиот сингл беше "Не ја фрлам мојата љубов" (1980). Ова беше проследено со уште две синглови под наслов "Љубовта зема време" и "Ангел со сини очи". Ниту еден од овие записи не стигна во топ 100, што доведе до распаѓање на проектот во 1981 година.

Приватен животУреди

Во 1983 година, Болен и неговата долгогодишна девојка Ерика Сауерленд, со која има три деца, се оженил. Во 1989 година, парот се разделил, а Болен започнал врска со Надја Абд ел Фарраг. Во 1996 година, парот се разделил, а Болен се оженил со Верона Фелдбуш. Бракот траеше само еден месец, а Фелдбуш даде причина за развод за да биде Болен претепан, што го негира тоа. Од 1997 до 2000 година повторно бил вмешан во Абд ел Фарраг.

НаводиУреди

  1. „Bohlen ließ sich einen Vornamen streichen“. tz.de. 1 August 2012. Посетено на 14 April 2018. (германски)
  2. „Dieter Bohlen: So reich ist der Pop-Titan wirklich (English: Dieter Bohlen: [Here's] how rich the Pop-Titan really is)“. mz-web.de. 20 May 2017. Посетено на 24 May 2018. (германски)