За друга употреба видете Делос (појаснување).

Дел или Делос (грчки: Δήλος) е остров во западниот дел на Егејското Море. Во Древна Грција се сметал за свет град бидејќи, според легендите, на овој остров биле родени близнаците Артемида и Аполон. Од 1990 година Делос е под заштита на УНЕСКО.

Делос
Δήλος
Географија
Координати: 37°23′N 25°15′E / 37.383° СГШ; 25.250° ИГД / 37.383; 25.250
Островски ланец: Киклади
Површина:[1] 40 км²
Највисока точка: Китнос (112 m)
Управување
Грција Грција
Периферија: Јужен Егеј
Префектура: Киклади
Статистики
Население: 14 (од 2001)
Густина: 0 жит/км²
Пошт. бр.: 841 xx
Повик. бр.: 22890
Код на регистарски таблички: EM
Делос
светско наследство на УНЕСКО
Колона со фалус во Стивадион
КритериумКултурно: ii, iii, iv, vi
Навод530
Запис1990 (14-то заседание)
Координати37°23′59″N 25°16′05″E / 37.399790° СГШ; 25.268083° ИГД / 37.399790; 25.268083
Лавовите на Дилос

Извори

уреди
  1. „Основни одлики“. МВР. www.ypes.gr. Посетено на 8 јули 2007.

Поврзано

уреди