Деже Јакаб (унгарски: Jakab Dezső; Бихарев, 4 ноември 1864 - 5 август 1932 година, Будимпешта) бил унгарски архитект од еврејско потекло. Тој бил следбеник на Еден Лехнер, градоначалник за сецесија во Унгарија.

Деже Јакаб, унгарски архитект

ЖивотописУреди

Дипломирал во 1893 година на Техничкиот факултет во Будимпешта. По дипломирањето, за време на студиските посети тој отиде во Германија, Италија, Франција, Холандија и Велика Британија. Во исто време работел во архитектонското биро на Еден Лехнер и учествувал во дизајнирањето на зградата на Министерството за земјоделство во 1896 година. Веќе уште тогаш соработувал со Марцел Комор , со кого во 1897 година отворил биро за дизајн во Будимпешта. Во следните дваесет години, до крајот на Првата светска војна, овој тандем дизајнирал голем број згради во земјите од поранешната Унгарија. Специјалитетот на Дежа Јакаб бил дизајнот на ентериерот и проектирањето на најмалите детали, додека Марцел Комор обично бил водач на проектот.[1][2]

Најважните делаУреди

 
Хотел Трансилванија, Велики Варадин

Голем број делови од Деже Јакаб се прогласени за споменици на културата и се под заштита на државата. Некои од нив сеː

 • Градска куќа во Тргу Муреш (Романија)
 • Концертна сала во Братислава (Словачка)
 • Театар Еркел во Будимпешта (Унгарија)
 • Дом на младите во Кечкемет (Унгарија)
 • Хотел во Велики Варадин (Романија)

Згради во СрбијаУреди

Објектите што Деже Јакаб и Марсел Комор ги проектирале во Суботица и Палиќ се познати по симболите на овие места и културни споменици.

 
Градска куќа, Суботица
 • Суботичка синагога
 • Трговска банка
 • Градска Куќа во Суботица
 • Водотарањ на Палиќ
 • Голема тераса на Палиќ
 • Женски штанд на Палиќ
 • Спомен-чешма на Палиќ

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. -{Jakab Dezső}-. „Budapest Architect“. Посетено на 6 мај 2015. (англиски)
 2. Брошура Сецесија у Суботици и Сегедину. „Palic.rs“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 6 мај 2015.