Даниил Собченко

Даниил Собченко (роден на 13 април 1991 - 7 септември 2011) бил руски хокеар.

Даниил Собченко
Роден 13 април 1991(1991-04-13)
Киев, СССР
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 20)
Јарослављ, Русија
Позиција центар
Shot лева
Played for Локомотив Јарослављ (KHL)
Драфт 165, 2011
San Jose Sharks
Кариера 2009–2011
Даниил Собченко
Медали
Натпреварувач за  Русија
Ice hockey
World Junior Championships
Златен медал - прво место 2011 United States

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

ПоврзаноУреди