Дамјан Цветановски

Дамјан Цветановски (р. 31 мај 1994 година во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Дамјан Цветановски
Роден 31 мај 1994(1994-05-31)(29 г.)
Скопје
Познат по улогите во:
Преспав
5+ фамилија
Бистра вода
Занимање глумец
Татко Владо Цветановски

Филмографија уреди

Година Филм Улога
2006 Тајната книга ТВ-филм Бигорски
2010 Вистинската приказна за Хансел и Гретел ТВ-филм Детето
2012 Статус ТВ-филм Кристијан
2017 Инсајдер ТВ-серија Јован
2017-2020 5+ фамилија ТВ-серија Швајн Штајин
2018 Преспав ТВ-серија Станко Кочовски
2022 Тајниот изум ТВ-филм Швајн Штајин
2023 Денот на жената ТВ-филм Игор
2023 Бистра вода ТВ-серија Стефан

Животопис уреди

Цветановски е роден на 31 мај 1994 година во Скопје, син е на македонскиот режисер и професор на (ФДУ) Владо Цветановски. Дипломира на "Академија Уметности" во Нови Сад во класата на проф. Никита Миливојевиќ, во 2016 година. Вработен е во Драмски театар - Скопје. Покрај неговиот театар тој име настапувано во Македонски народен театар - Скопје и во други театри.

Награди уреди

  • Добитник е на наградата за најдобра машка улога за "Кристофер" во претставата "Чудна случка со кучето во ноќта" на фестивалот "Војдан Чернодрински" во Прилеп (2023)