Дагестанска Автономна Советска Социјалистичка Република

Дагестанска Автономна Советска Социјалистичка Република (руски: Дагестанская Автономная Советская Социалистическая Республика) — автономна република во Советскиот Сојуз во составот на Руска СФСР.

Дагестанска АССР
Дагестанская Автономная Советская Социалистическая Республика
автономна република

1921 – 1991
Знаме Грб
Гесло
нема
Местоположба на Дагестанска Автономна Советска Социјалистичка Република
Карта на Кавказ во 1922 година
Главен град Махачкала
Вероисповед атеизам
Уредување република
Историја
 -  Основана 1921
 -  Крај 1991
Површина
 -  1921-1991 50.300 км²
Валута руска рубља

Републиката била основана во 1921 година.

Територијата на земјата опфаќала 50.300 квадратни километри, а бројот на населението било 1.768.000 луѓе. Односнот меѓу градското и селското население бил 782.000 кон 986.000 луѓе[1].

Таа била наследена од Дагестан.

Население уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. СССР, Административно-териториаляное деление союзных республик, стр. 451: Податоци од 1 јануари 1987 година