Гросшвабхаузен (германски: Großschwabhausen) — општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. На 1 декември 2007, поранешната општина Холштет била припоена кон Гросшвабхаузен.

Гросшвабхаузен
Црква во Гросшвабхаузен
Црква во Гросшвабхаузен
Црква во Гросшвабхаузен
Гросшвабхаузен во рамките на Германија
Гросшвабхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Мелинген
Градоначалник Ханс-Јирген Шафарцик
Основни податоци
Површина 12,16 км2
Надм. височина 319 м
Население 1.050 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 036454
Портал www.grossschwabhausen.de
Местоположба на Гросшвабхаузен во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 50°56′16″N 11°29′12″E / 50.93778° СГШ; 11.48667° ИГД / 50.93778; 11.48667

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)