Гросенштајн (германски: Großenstein) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Гросенштајн
Црква во Гросенштајн
Црква во Гросенштајн
Црква во Гросенштајн
Грб на Гросенштајн
Гросенштајн во рамките на Германија
Гросенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Ам Браметал
Месни единици 4
Градоначалник Улрих Трегер
Основни податоци
Површина 14,47 км2
Надм. височина 288 м
Население 1.210 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07580
Повик. бр. 036602
Портал www.vg-brahmetal.de
Местоположба на Гросенштајн во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°54′0″N 12°12′0″E / 50.90000° СГШ; 12.20000° ИГД / 50.90000; 12.20000

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)