Градиште (Варварица)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Градиштеархеолошко наоѓалиште во Варварица, Општина Василево.

Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°30′2″N 22°31′44″E / 41.50056° СГШ; 22.52889° ИГД / 41.50056; 22.52889Координати: 41°30′2″N 22°31′44″E / 41.50056° СГШ; 22.52889° ИГД / 41.50056; 22.52889
Основни податоци
Место Варварица
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Претставува градиште од доцноантичкото време. На 4 км западно од селото има висок рид чиј врв претставува зарамнето плато со површина од 200 × 100 м, пристапно само од источната страна. По неговите рабови се забележуваат остатоци од темели на бедем граден со камен и варов малтер. Исто така се присутни и остатоци од темели на резервоари за вода[1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069