Горна Сушица

Горна Сушица — село во Општина Свети Врач, во регионот Пиринска Македонија, во југозападниот дел на Бугарија.

Горна Сушица
Горна Сушица is located in Пиринска Македонија
Горна Сушица
Горна Сушица
Местоположба на Горна СушицаПиринска Македонија
Координати: 41°33′18″N 23°23′14″E / 41.55500° N; 23.38722° E / 41.55500; 23.38722Координати: 41°33′18″N 23°23′14″E / 41.55500° N; 23.38722° E / 41.55500; 23.38722
ДржаваБугарија
ОбластБлагоевград
ОпштинаСвети Врач
Надм. вис.&10000000000000554000000554 м
Население (2011)
 • Вкупно27
Часовен појасEET
 • Лете (DST)EEST (UTC)

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во Благоевградската област, на надморска височина од 554 метри. Оддалечено е 37 километри источно од општинскиот центар Свети Врач.

ИсториjaУреди

Според старо предание, жителите на селото потекнуваат од Неврокопско. По освојувањето на тој регион од страна на османлиска власт, дел од населението било принудено да ги напуштат своите родни краишта и да се населат во некое побезбедно место. Така успеваат да си ја зачуваат и својата христијанска вера.

 
Поглед на селото во 60-тите години на XIX век

Според статистиката на Васил К'нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) кон краjот на ХІХ век, во селото имало 515 жители, од кои Македонци[1] и 15 Власи.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 2.240 година во Горна Сушица имало 560 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[1][3]

Во 1912 година изградена е црквата „Свети Димитриј“.[4]

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

 
Црквата „Свети Димитриј“

Горна Сушица е мало село. Според пописот од 2011 година, во селото живееле 28 жители, запишани како Бугари.[5]

На табелата е прикажан бројот на населението во Горна Сушица за периодот 1965-2011:[6]

година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011
население 545 685 720 415 192 120 80 58 27

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

Слава на селото е празникот Петровден и на тој ден традиционално се одржува голем собир.

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  2. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 189
  3. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 192 – 193.
  4. Горна Сушица. // Община Сандански. Посетен на 29 юли 2018.
  5. "&"Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-04-05. Посетено на 2012-03-18.
  6. „Справка за населението на с. Горна Сушица, общ. Сандански, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2018-06-12. Посетено на 2018-02-04.