Гордан Гиричек (20 јуни 1977 во Загреб) — поранешен хрватски професионален кошаркар со долгогодишна НБА кариера. Поради висината од 2.01 метри играл на позициите бек шутер и ниско крило. Во својата 18-годишна кариера настапувал за НБА екипите на Мемфис Гризлис, Орландо Меџик,[1] Јута Џез,[2] Филаделфија Севентисиксерс, и Феникс Санс, како и за неколку европски кошаркарски екипи како Цибона, ЦСКА Москва, и Фенербахче. Гиричек настапувал и за кошаркарската репрезентација на Хрватска, со која играл на пет последователни европски првенства во 1997, 1999, 2001, 2003, и 2005.

Гордан Гиричек
Гиричек настапува за Феникс Санс
Лични информации
Роден на20 јуни 1977(1977-06-20)(47 г.)
Загреб, СР Хрватска, СФР Југославија
НационалностХрват
Височина6 ст 7 ин (2.01 м)
Тежина225 lb (102 kg)
Информации за кариера
НБА драфт1999 / Круг: 2 / Избор: 40-ти вкупно
Одбран од Далас Маверикс
Професионална кариера1993–2011
Историја на кариера
1993–2001Цибона Загреб
2001–2002ЦСКА Москва
2002–2003Мемфис Гризлис
2003–2004Орландо Меџик
2004–2007Јута Џез
2007–2008Филаделфија Севентисиксерс
2008Феникс Санс
2008–2010Фенербахче
2010–2011Цибона Загреб
Статистика на Basketball-Reference.com

НБА статистика

уреди
Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

Регуларен дел

уреди
Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2002–03 Мемфис 49 35 24.2 .433 .354 .822 2.2 1.4 .4 .1 11.2
2002–03 Орландо 27 27 35.6 .440 .328 .816 4.8 2.5 1.1 .1 14.3
2003–04 Орландо 48 25 29.9 .440 .407 .827 3.4 1.7 .9 .2 10.2
2003–04 Јута 25 18 24.2 .431 .359 .883 2.5 1.7 .6 .2 13.5
2004–05 Јута 81 44 20.5 .448 .362 .810 2.2 1.7 .6 .1 8.8
2005–06 Јута 37 36 25.8 .433 .305 .754 1.9 1.7 .4 .1 10.6
2006–07 Јута 61 6 19.5 .462 .426 .816 2.1 1.0 .5 .1 7.8
2007–08 Јута 22 0 12.7 .402 .353 1.000 1.4 .7 .6 .0 4.3
2007–08 Филаделфија 12 0 9.2 .317 .333 .750 1.2 .9 .3 .1 3.1
2007–08 Феникс 22 0 20.1 .497 .380 .941 2.3 1.6 .4 .1 8.8
Просек 384 191 23.0 .442 .368 .823 2.5 1.5 .6 .1 9.6

Разигрување

уреди
Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2003 Орландо 7 7 31.9 .464 .333 .818 3.1 1.0 .3 .1 9.4
2007 Јута 17 3 18.1 .418 .538 .875 1.6 1.0 .2 .1 6.1
2008 Феникс 5 0 16.0 .333 .250 1.000 1.4 .4 .4 .0 3.4
Просек 29 10 21.0 .424 .444 .871 2.0 .9 .2 .1 6.4

Наводи

уреди
  1. „Deal gives Grizzlies a shooter, Magic inside help“. ESPN.com. Посетено на 1 October 2014.
  2. Branom, Mike. „Magic Send Giricek to Jazz for Stevenson“. washingtonpost.com. Посетено на 1 October 2014.

Надворешни врски

уреди