Голем Асунсион, Гран Асунсион или официјално Метрополитенска област Асунсион (шпански: Área Metropolitana de Asunción, Gran Asunción) е метрополитенска област во Парагвај. Областа ги опфаќа главниот град Асунсион и околните ближни градови, како што се Сан Лоренсо, Фернандо де ла Мора, Ламбаре, Луке, Маријано Роке Алонсо, Њемби и Вилја Елиса. Во метрополитенската област живеат околи 2.3 милиони жители, што грубо кажано значи еден од тројца Парагвајци живее во оваа област.

Метрополитенска област Асунсион
Área Metropolitana de Asunción
Местоположба на Метрополитенска област Асунсион Área Metropolitana de Asunción
Држава Парагвај
Поголеми градовиАсунсион, Сан Лоренсо, Фернандо де ла Мора, Ламбаре, Луке, Маријано Роке Алонсо, Њемби и Вилја Елиса
Површина
 • Метро902 км2 (348 ми2)
Население (попис 2008)
 • Метро2 329 061
 • Метро2.582,2/км2 (66,880/ми2)

Административна поделбаУреди

Областа е составена од:[1]

округ површина население (2011)
1-Асунсион 117 km² 544 309
2-Капијата 83 km² 246 998
3-Луке 203 km² 321 662
4-Сан Лоренсо 91 km² 380 878
5-Лимпио 117 km² 201 245
6-Њемби 40 km² 192 224
7-Ламбаре 37 km² 151 484
8-Итаугва 122 km² 148 721
9-Фернандо де ла Мора 21 km² 143 524
10-Вилја Елиса 122 km² 106 943
11-Маријано Роке Алонсо 50 km² 100 031
12-Сан Антонио 26 km² 60 382
Вкупно 1014 km² 2 698 401 жит.

ГалеријаУреди

Поглед кон метрополитенската област Асунсион.

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 25°09′56″S 0°00′00″W / 25.16556° ЈГШ; -0.00000° ИГД / -25.16556; -0.00000