Фернандо де ла Мора (град)

Фернандо де ла Мора е град во Парагвај. Градот се наоѓа во Централниот департман и е дел од метрополитенската област Голем Асунсион. Со своите 160.000 жители, Фернандо де ла Мора е еден од поголемите градови во Парагвај. Името на градот потекнува од политичарот Фернандо де ла Мора.

Фернандо де ла Мора
Fernando de la Mora
Поглед на Фернандо де ла Мора
Знаме на Фернандо де ла МораАмблем на Фернандо де ла Мора
Амблем
Фернандо де ла Мора is located in Парагвај
Фернандо де ла Мора
Фернандо де ла Мора
Местоположба во Парагвај
Координати: 25°19′12″S 57°32′24″W / 25.32000° ЈГШ; 57.54000° ЗГД / -25.32000; -57.54000
ДржаваПарагвај
ДепартманЦентрален департман
Основан28 февруари 1939
Управа
 • Општински управникЕдгар Рамон Кинтана
Површина
 • Вкупна29 км2 (11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000143000000143 м
Население
 • Вкупно162.652
 • Густина5,600/км2 (15,000/ми2)
Поштенски код2300
Повик. бр.(595)(021)

Градот е поделен на два региона: јужен и северен регион. Градот зафаќа вкупно 21 километар квадратен. Во градот се наоѓаат околу 62 зелени површини.

Потекло на поимот

уреди

Градот порано се нарекувал Завала Куе. Сепак, градот бил преименуван во чест на борецот за независност на Парагвај - Фернандо де ла Мора.

Демографија

уреди

Градот има околу 162.652 жители. Од вкупното население, околу 77.609 жители се мажи, а 85.042 жители се жени.

Клима

уреди

Градот има топла клима. Во летните периоди температурата достигнува до 40 срепени, а во зимските паѓа до 0 степени. Просечната годишна температура е 22 степени.

Збратимени градови

уреди

Наводи

уреди
  • Geografía del Paraguay - Editorial Hispana Paraguay S.R.L.- 1a. Edición 1999 - Asunción Paraguay
  • Geografía Ilustrada del Paraguay - ISBN 99925-68-04-6 - Distribuidora Arami S.R.L.

Надворешни врски

уреди