Гневков (германски: Gnevkow) — општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Гневков
Гневков is located in Германија
Гневков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Трептовер Толензевинкел
Месни единици 4
Градоначалник Герхард Кригер
Основни податоци
Површина 17,13 км2
Надм. височина 49 м
Население 319 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17089
Повик. бр. 039993
Портал www.altentreptow.de
Местоположба на Гневков во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°47′N 13°10′E / 53.783° СГШ; 13.167° ИГД / 53.783; 13.167Координати: 53°47′N 13°10′E / 53.783° СГШ; 13.167° ИГД / 53.783; 13.167

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)