Герстенберг (германски: Gerstenberg) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Герстенберг
Поглед кон традиционална куќа и црквата во позадина во Герстенберг
Поглед кон традиционална куќа и црквата во позадина во Герстенберг
Поглед кон традиционална куќа и црквата во позадина во Герстенберг
Герстенберг во рамките на Германија
Герстенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Плајсенауе
Месни единици 2
Градоначалник Бертрам Шредер
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 160 м
Население 500 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 167 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04617
Повик. бр. 03447
Местоположба на Герстенберг во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 51°1′49″N 12°26′29″E / 51.03028° СГШ; 12.44139° ИГД / 51.03028; 12.44139

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)