Георг фон Хертлинг

Георг Фридрих Карл Фрајхер (од 1914 година Гроф) фон Хертлинг (31 август 1843 - 4 јануари 1919) — германски политичар кој работел како министер за надворешни работи и претседател на Советот на министри на Баварија од 1912 до 1917 година, а потоа и како министер-претседател на Прусија и канцелар на Германската Империја од 1917 до 1918 година, за време на Првата светска војна. Тој беше првиот што ја извршуваше функцијата канцелар, а притоа е член на политичка партија.

Георг фон Хертлинг
Портрет на Георг фон Хертлинг
Канцелар на Германско Царство
(Германско Царство)
Министер-претседател на Прусија
На должноста
1 ноември 1917 – 30 септември 1918
Монарх Вилхелм II
Претходник Георг Михаелис
Наследник Максимилијан од Баден
26-ти Mинистер-претседател на Кралство Баварија
На должноста
9 февруари 1912 – 3 октомври 1917
Монарх Ото
Лудвиг III
Претходник Клеменс фон Подевилс-Дурниц
Наследник Ото Ритер фон Дандл
Лични податоци
Роден(а) Георг Фридрих Фрајхер фон Хертлинг
31 август 1843
Дармштат, Големо Војводство Хесен, Германски Сојуз
Починал(а) 4 јануари 1919 (возр. 75)
Руполдинг, Народна држава Баварија, Вајмарска Република
Сопружник Ана Фрајин фон Бигелебен
Деца Марија Гизберта
Карл
Агнес Марија Франциска
Ана Марија Франциска