Ото (германски: Otto Wilhelm Luitpold Adalbert Waldemar; 27 април 1848 - 11 октомври 1916) — крал на Баварија од 1886 до 1913 година. Сепак, тој никогаш не владеел активно поради наводна тешка ментална болест. Неговиот чичко Луитполд и неговиот братучед Лудвиг служеле како регенти. Во 1913 година, Лудвиг го симна од престолот, еден ден откако законодавниот дом донесе закон што му дозволуваше да го стори тоа и стана крал Баварија.

Ото
Крал на Баварија
На престол13 јуни 1886 – 5 ноември1913
ПретходникЛудвиг II
НаследникЛудвиг III
РегентПринц Луитполд (1886–1912)
Принц Лудвиг (1912–1913)
Роден(а)27 април 1848
Минхен, Кралство Баварија
Починал(а)11 октомври 1916 (возр. 68)
Палата Ферстенрид, Минхен, Кралство Баварија
Почивалиште
Полно име
македонски: Ото Вилхелм Луитполд Адалберт Валдемар
германски: Otto Wilhelm Luitpold Adalbert Waldemar
ДинастијаДинастија Вителсбах
ТаткоМаксимилијан II од Баварија
МајкаМарија од Прусија
ВероисповедРимокатоличка црква

Ото бил син на Максимилијан II и неговата сопруга, Марија од Прусија, и помлад брат на Лудвиг II.