Генди Тартаковски

Џенди Тартаковски[1](англиски: Genndy Tartakovsky, руски: Геннадий Борисович Тартаковский; роден 17 јануари 1970 година) — американски аниматор со руско потекло. Добитник е на Еми-награди. Големо влијание на неговата работа имале: американските стрипови и поп-културата како и јапонските аниме. Најпознат е како творец на цртаните филмови: Декстеровата лабораторија, Самурај Џек и Војна на ѕвездите: Војна на клоновите.

Џенди Тартаковски
Роден 17 јануари 1970
Москва, СССР

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот 2006-03-08. Посетено на 2006-03-08.